Skleněný chodník nad Velkým kaňonem má pomoci indiánům
Ve výšce 1220 metrů na Velkým kaňonem v Arizoně vznikl skleněný chodník. Ze stavby, která stála 30 miliónů dolarů, by nejvíc měli těžit tamní indiáni. Kmen Hualapajů, na jejichž území se kontroverzní atrakce nachází, si od nové atrakce slibují nárůst turistiky, jež je živí. Veřejnosti bude chodník přístupný od 28. března.
Grand canyon
Jedná se o největší kaňon na světě. Vytvořila jej řeka Colorado v severní Arizoně. Tvoří podstatnou část národního parku Grand Canyon, jednoho z prvních národních parků založených v USA.
Kaňon je téměř 446 kilometrů dlouhý. Šířka je od 500 metrů do 24 kilometrů. Nejvetší hloubka je kolem 1600 metrů.
Indiánská rezervace se rozkládá na západním konci 446 kilometrů dlouhého Velkého kaňonu, jímž v hloubce až 1600 metrů protéká řeka Colorado. Veškerý turistický ruch s více než čtyřmi milióny návštěvníků ročně se až na výjimky odehrává ve východnějším Národním parku Velký kaňon (Grand Canyon), zatímco část patřící Hualapajům byla až dosud cestovním ruchem takřka nedotčena.
Zhruba 300 000 turistů, kteří tam ročně zavítají vesměs na krátké výlety ze 120 kilometrů vzdáleného Las Vegas, indiánský kmen neuživí. Po otevření Skywalku se očekává alespoň dvojnásobný zájem, časem možná čtyřnásobný.
K vybudování nevšední vyhlídky se Hualapajové rozhodli hlavně z ekonomických důvodů. Polovina z jejich 1400 příslušníků žijících v rezervaci je trvale bez práce, třetina žije pod hranicí chudoby. Předcházející pokusy s kasinem či s turistickou observatoří pro sledování noční oblohy zkrachovaly. Obživu jim přináší jen spolupořádání plaveb na raftech či vyhlídkových letů a představení v indiánské vesnici a v replice kovbojského městečka.
Stavbu Skywalku financoval lasvegaský podnikatel původem z Číny David Jin, s nímž se budou po příštích 25 let Indiáni dělit o výnosy. Další příjmy by měli mít z provozování návštěvnického centra, restaurací, hotelu či vyhlídkových jízd v terénních autech. Počítají s vybudováním letiště pro větší letadla nebo s lanovkou k hladině řeky Colorado.
Akce si vysloužila i kritiku
Jako suverénní národ se Hualapajové nemusejí podle amerických zákonů podřizovat pravidlům národních parků. Díky tomu také na jejich území mohou například vrtulníky létat pod úrovní skalních stěn. Přesto jejich rozhodnutí vystavět skleněný chodník vzbudilo mezi ochránci přírody nejrůznější reakce: od rozpaků po ostrou kritiku.
Pohled na Velký kaňon
"Kmen opakovaně přinesl do Velkého kaňonu laciný, komerční podnik, a to je nepatřičné. Zvláště, když existují alternativy," stýská si ředitel Střediska pro biologickou různorodost Kieran Suckling z arizonského města Tucsonu. "Jsme upřímně zděšeni," prohlásil.
Také někteří starší členové kmene vyjadřují znepokojení, protože stavba se nachází nedaleko dávných rituálních pohřebišť. Ruší podle nich odvěkou víru, že země má být respektována.