Jdi na obsah Jdi na menu
 


Roswell, pravda nebo lež?

29. 9. 2009

"...pane, pane... vidíte? Je tu spousta nějakých úlomků. Co to může být? Zase Ti vojáci. Dva roky po válce a stále slyšíte, jak se po obloze prohánějí letadla. Minule jsem je sledoval nad Coronou... jsou z osmý v Roswellu. Neměli bychom nahlásit Fosterovým, že se jim tu válí nějaký binec? Možná je to armády a ta to teď hledá?" "...no až se vrátíme domů, zavolám šerifovi Wilcoxovi, ať si armáda to svinstvo uklidí."


Několik hodin poté…

"Můžu mluvit s šerifem Wilcoxem?... zdravím šerife tady Wiliam Mac Brazel s Fosterova statku. Chci jen nahlásit, že jsme asi 30 mil severně od Roswellu našli nějaké úlomky. Může to být z letadla. Snad jste ve spojení ze základnou v Roswellu. Asi byste je měl informovat."


4.července

"Macu, těch trosek je víc než jsi říkal. Podívej se na tu velkou plochu... a támhle to vypadá jako nějaký disk

, nebo co?"


7.července - diskrétně s šerifem Wilcoxem

"Hele šerife, našli jsme nějaký disk, nebo co to k čertu je. Pár úlomků jsem vzal s ženou a dětmi domů... nikdy jsem nic takovýho neviděl, je to jako nějaký létající talíř, už jsem o tom pár zpráv viděl."


Tak nějak takhle se mohl odehrát počátek našeho příběhu o nálezu trosek neindifikovatelného objektu u Roswellu v Novém Mexiku. Snad jen s výjimkou telefonátu, který se nemohl uskutečnit, protože Fosterova farma komunikovala s ostatním světem pouze dálnopisem. A tak mi tuto mystifikace snad odpustíte. Teď už se budeme držet pouze faktů nebo se o to pokusím, aby byl můj článek co nejobjektivnější.

7. července 1947 navštěvuje Wiliama Mac Brazela na Fosterově ranči Jesse Marcel, který žádá Brazela, aby s ním lokalizoval místo nehody záhadného objektu. Brazel ovšem údajně pomlčel o části posbíraných úlomků a místo mu ukázal. Další návštěva oblasti byla rodině Brazelových zapovězena. Marcel odvezl příštího rána část nalezených trosek na základnu amerického letectva, tedy osmé bombardovací skupiny v Roswellu.

V úterý 8. Července, se objevuje v deníku Roswell Daily Record, tiskové prohlášení majora zpravodajské služby, Jesse Marcela asi v tomto znění:

článek v novinách

Mnohé zvěsti o takzvaných "létajících talířích", se včera stali realitou. Zpravodajská kancelář 509. Bombardovacího sboru, 8th Air Force, Roswell Army Air Field oznámila, že měla to štestí, a získala jeden exemplář "létajícího talíře", díky oznámení místního rančera a policejního sboru v Chaves County, který byl následně ohledám specialisty ze základny v Roswellu a dále postoupen veliteli základny plukovníku W.H. Blanchardovi a převezen na základnu Fort Worth, Texas. Zde bude objekt prozkoumán. Rovněž byl informován generál R.M.Ramey ze základny Fort Worth, který bude podrobně informovat o nálezu.


Senzace a zklamání?

Srdce kdejakého ufologa plesá a dokážu si představit diskuze, které se vedou o senzačním objevu. Následující den však přichází studená sprcha v podobě prohlášení praporčíka Irwina Newtona, mluvčího generála Rameye, že se jednalo o meteorologický balón a že se informace o "létajícím talíři" nezakládá na správných základech a že tak došlo z neznalosti Marcela, který neznal všechny aspekty letu těchto průzkumných balonů a že i on, po konfrontaci s FBI, která byla o nálezu vyrozuměna musel uznat, že se nejednalo v žádném případě o žádný mimořádný nález. Média se obrací na Brazela. Který jednoznačně popírá, že by se jednalo o balón. Cituji: "Jsem si jist, že to co jsem našel, není v žádném případě meteorologický balón." Celá kauza poté pomalu mizí tak rychle, jak spatřila světlo světa. Je jisté, že v té době podobným věcem lidé zřejmě nevěnovali tolik pozornosti. Po válce byly jiné starosti a senzační zprávy v místních novinách

spíše rozesmály. Samotný akt, že někdo oznámí tak senzační objev a po intervenci vyšších kruhů armády a FBI jej v zápětí bagatelizuje a popírá, však nenechal zvědavce dlouho spát.


Vzkříšení

Pitva mimozemšťana
Obrázek z pitvy "mimozemšťana"

K případu Roswell se po téměř třiceti létech vrací bývalý fyzik Stanton Friedman a zpovídá Jesse Marcela. Ten se mimojiné zmiňuje o tom, že dostal slušnou finanční podporu, aby na celý případ zapomněl. Zároveň s ním, pracuje na případu tým, který se snaží vyslechnout co největší počet svědků a také Brazelova syna, který se nálezu účastnil se svým otcem. Ten tvrdí, že dodnes vlastní úlomky z tohoto objektu, které se vyznačují tím, že mají neuvěřitelnou tvarovou paměť, která dovoluje materiálu, aby se po jakékoliv deformaci vrátil zpět do původního stavu, aniž by na něm byly vidět známky poškození. K roku 1981 se náhle vynořuje další údajný důkaz. Katastrofu "létajícího talíře" prý nepřežila posádka a její zkoumání údajně provedli lékaři povolaní na základnu v Roswellu. Mělo se jednat o pitvu neznámého mrtvého humanoida, která byla pro potřebu vládních kruhů a FBI vykonána na místě a byla údajně zdokumentována a zfilmována.

I tady se však objevuje snaha o zpochybnění tohoto filmového materiálu. V roce 1996 vysílá televize BBC dokument, který lze také shlédnout na Viasat Explorer, kde jej pravidelně v delších intervalech opakují. Po téměř dvaceti létech se objevují údajné důkazy o tom, že si jistý producent nechal tento film vyrobit na zakázku, včetně figurín, na niž se prováděla pitva. Poté film prodal soukromé společnosti. Zvláštní ovšem je, že někteří lékaři, kteří viděli film již dříve tvrdí, že film se neshoduje s tím, který viděli původně. V něm se totiž nejednalo o pitvu figurín, ale skutečných tkání. A to by chirurg či zkušený patolog asi rozpoznat měl. Navíc se u původního snímku objevilo několik detailů, které v duplikátu nebyly. A podobný případ mohl nastat i u případu z Roswellu. V obou případech se pravda hledá velmi těžko. A také jde samozřejmě o to, kde ji chceme hledat.


Čas je proti průkazným faktům

Mohl bych Vás tu nudit spoustou jmen a názvů. Svědků, knih a projektů. To nemám v úmyslu. Zopakujme si fakta a pokusme se zapřemýšlet nad danou věcí formou otázek a odpovědí.


Mohl si celý příběh Brazel s rodinou vymyslet?

Já tvrdím, že ne. Nepřímo se o něm zmiňuje zpráva v místním tisku a o pár let později hovoří v interwiew, kde svůj objev dementuje. Jaký k tomu měl důvod, asi uvádět nemusím.


Mohlo se jednat o meteorologický balón?

Opět tvrdím, že ne. Pokud by se jednalo o meteorologický balón, je tu příliš mnoho "nadstandardních" kroků. Pokud by se jednalo o balón, proč by se o to zajímala zpravodajská služba, proč by byla oblast hlídána vojskem a proč by se trosky obyčejného balónu převážely do Roswellu a pak dále do Fort Worthu? Proč by byla událost ohlášena FBI a vysokým vojenským kruhům, kvůli balónu? Namítnete, že mohl být zahrnut do tajného projektu MOGUL. Opravdu by FBI zajímal balón, i  kdyby byl součástí nějakého tajnějšího programu?


Mohla se armáda ukvapit s prohlášením?

Ne. Armáda velice dobře zvažuje, co pustí do oběhu a jaké informace nepřekročí práh základen. Mohl k tomu přispět případ února 1942, kdy se americká armáda snažila na ranní obloze nad Los Angeles sestřelit objekt ve tvaru disku, který trval kolem hodiny. Vidělo jej tisíce svědků a případ je skvěle zdokumentován a natočen na autentický film. Armádě se jej přes ohromnou kanonádu nepodařilo ani poškodit. A nyní řekla armáda celému světu: "Máme to, a dozvíme se jak to zničit, když to bude nutné!" A pak přišel hlas ze shora a řekl, že bude lepší, tyto trumfy ponechat v rukávu. Pak přišla pohádka o balónu.


A co pitva mimozemských bytostí? Opravdu padělek či žert?

Který film míníte? Ten co se pouštěl na ústředí FBI, nebo ten co jsme viděli v televizi?


Spletl se Jesse Marcel při interpretaci nálezu na Fosterově ranči?

Ne. Jen si postupem času musel uvědomit, že je lepší mít kariéru u zpravodajské služby a slušný plat, nežli zničený zbytek života, kvůli něčemu, co mu bude stejně málokdo věřit.


Závěrem

Netvrdím, že to, co našel Brazel na Fosterově ranči, byla kosmická loď mimozemských civilizací, ale nechci věřit tomu, že šlo o balón. Pokud šlo o létající talíř nebo něco podobného, byl to první opravdový kontakt a snad právě proto ztratila armáda půdu pod nohama. Jesse Marcel chtěl sdělit něco neuvěřitelného světu a zapoměl při tom, že je zaměstnancem státní instituce. A pak přišlo na řadu zastírání, uplácení a popřípadě zastrašování. Prostě to tak mohlo být. Výsledkem je 50 let mlžení a s pravdou ven se asi vládní instituce neženou, spíš naopak, jak jsme zvyklý z posledních let. Přesto však případ v Roswellu přitahuje stále naši zvídavost a je středobodem a základním kamenem ufologie. Zatím z něj nejvíce profitují místní restaurace a motely ve společnosti každoročních UFO párty. A ufologové si zde můžou objednat z E.T. menu třeba "šedivcova játra" nebo "Brazelův fritovaný discsteak" a doufat, že zde potkají někoho, kdo řekne: "Já u toho v sedmačtyřicátým byl."
Text z www.ufo.over.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář