Jdi na obsah Jdi na menu
 


Škoda Octavia

24. 9. 2009

Škoda Octavia


Už dlouho sním o rodiném voze s dlouholetou tradicí. Jsem čech a chtěl bych mít auto, které je vyrobené šikovnými českými ručičkami. Proto jsem se již dávno zahleděl do Škody Octavia. Když naši dědečkové jezdívali ve starých octavkách a bylo to auto, které si kupoval takřka každý, bylo vyzkoušené a prostorné. Je to doba ve které tento vůz začal vznikat. Známe ho asi v takovéto podobě:Obrazek


Později kdy si Škoda uvědomila, jaké si Octavia kdysi vybudovala jméno, navrhla vůz, který by byl ve stejné třídě konfortu jako tenkrát, kdy octavia obsahovala luxus na urovni. Dostala tedy koncernový podvozek nižší střední třídy s rozvorem 2 512 mm, který se později začal také objevovat ve čtvrté generaci Golfu a také u Seata Leon,Toledo a Audi A3.

Také technika byla ryze německá a na voze to bylo znát – zkrátka volkswagen v českém kabátku. Na malém rozvoru (jen o pár cm převyšujícím rozvor Felicie) byl postaven vůz s délkou přes 4,5 m . Přesto se designérům povedl zajímavý kousek, i přes malý rozvor netrpí vůz nijak zvlášť většími disproporcemi, snad jen z profilu jsou patrné větší převisy.

Octavia, která vyjela roku 1996 měla výhodu jako např. Velký zavazadlový prostor s objemem 528l, po sklopení zadních sedaček až 1 328l a délka prostoru přesahovala 1,7m, což v té době bylo nadstandart. Díky karoserii v provedení liftback se z Octavie stal miláček českých rodin.ObrazekNa obrázcích verze před faceliftem s odlišnou přední maskou, nárazníkem a světlomety bez čirého překrytí.

Octavia odstartovala se střemi varianty motoru

Octavia se začala prodávat pouze se třemi motory, základním byla známá šestnáctistovka z Felicie o výkonu 55 kW (135 Nm). Tento motor na těžkou Octavii taktak stačil – stovka za více než 14 s, maximální rychlost 170 km/h a spotřeba 10,8/5,8/7,6 l na 100 km ; což byla na takový motor tragedie.

Druhým motorem byl benzíňák 1.8 20V s velmi dobrým výkonem 92 kW, který pocházel z dílny Audi. Má pětiventilovou techniku (tři ventily sací, dva výfukové) a variabilním sáním. Zkrátka na tehdejší dobu, dalo by se říct, technický skvost. Octavia sice měla s tímto motorem stovku za 10,4 s a rozjela se až na 201 km/h , nicméně uživatelé si stěžovali na velmi vysokou spotřebu, která přesahovala 10 litrů i při snaze o úspornou jízdu (udávaná 8,4 l ); důvodem byly především krátké převody. Proto se tento motor příliš nerozšířil.

A konečně třetím motorem byl nafťák 1.9 TDI s přímým vstřikem paliva a rotačním čerpadlem o výkonu 66 kW a točivém momentu 210 Nm. Tento motor se stal hitem ne pro svoje dynamické parametry, které jsou mimochodem docela chabé (stovka za 13,7 s, max. rychlost 180 km/h ), ale zejména pro svou nízkou spotřebu – 5,1 l na sto km. V současné době najdete v bazarech Octavii zejména právě s tímto motorem, za kterým následuje benzínová šestnáctistovka s výkonem 74, resp. 75 kW.

Až do faceliftu v roce 2000 se Octavia prodávala ve třech různých výbavách, LX, GLX a SLX. Nicméně až do roku 1998 neměla Octavia ve standardu klimatizaci, SLX to vylepšovala střešním oknem. A právě v roce 1998 bylo střešní okno vyměněno za manuální klimatizaci. Ani výbava GLX neměla u slabších motorů ve standardu ABS – to napravila až verze Ambiente v modelovém roce 2001, která GLX nahradila. Místo toho ale Ambiente přišla o přední okna v elektrice, a tak se chvíli prodávala i střední výbava Octavie s kličkami vpředu. V základu jsou pneumatiky 195/65 R15, verze LX (později Classic) má 175/80 R14.

V roce 1997 přicházejí konečně nové motory

V roce 1997 se k již zmíněným motorům přidal slabší nafťák bez přeplňování 1.9 SDI s výkonem jen 50 kW a točivým momentem 133 Nm. Stovka za úděsných 19 sekund a maximálka jen 161 km/h sice nedělaly těžkému vozu dobrou vizitku, nízká spotřeba – 5,2 l , tyto neduhy vyrovnala. Tento motor se ale narozdíl od 1.9 TDI 66 kW moc nerozšířil, pořizovaly si ho téměř výhradně firmy, které nechtěly připlácet za TDI a přesto chtěly ušetřit na provozních nákladech. Výhodou SDI je absence turba a tedy nižší teoretická poruchovost.

Druhým motorem v témže roce byla zážehová šestnáctistovka s výkonem 74 kW s variabilním sacím potrubím. Tento motor je podle poznatků uživatelů lepší volbou než novější verze s výkonem 75 kW, elektronickým plynem a lepší emisní normou. Sice je úspornější, ale na řidiče působí mdlejším dojmem. Točivý moment 74kW verze dosahuje na hodnotu 145 Nm, což dělá z motoru relativně dynamického společníka. Stovka za 12,2 s a maximálka 187 km/h , to vše při spotřebě 10,7/6,1/7,8 l na 100 km.

Tento motor najdete mezi ojetinami za 1.9 TDI 66 kW na druhém místě; na třetím je pak novinka ze stejného roku, která se ale představila později: nafťák 1.9 TDI s výkonem 81 kW. U tohoto motoru už lze mluvit o dynamické jízdě – díky variabilnímu nastavení lopatek turba nejen vzrostl točivý moment na 235 Nm, ale současně se zlepšilo plnění ve vyšších otáčkách – to má za následek zvýšení maxima výkonu o 15 kW. Spotřeba přitom zůstala stejná jako u slabšího nafťáku, pět litrů na sto km, výrazně se ale zlepšila dynamika: stovka za 11,3 s, maximálka 192 km/h . Současně s tím byl upraven motor 1.8 20V – nepatrně se snížila spotřeba a zlepšil se průběh točivého momentu.

V roce 1998 přichází na scénu i kombi

V roce 1998 přišla Škoda auto hned s několika novinkami. Tou nejdůležitější byla bezesporu nová karosářská varianta kombi, které patřilo v té době mezi nejhezčí na trhu. Hezky tvarovaná, ale méně praktická záď, sklízela pozitivní hodnocení. Bohužel nakládací hrana není v úrovni dna zavazadlového prostoru, jak je u kombi obvyklé a po sklopení zadních sedadlech má kombi stejně jako liftback schod. Toto řešení má i nová Octavia, zde se však dá dokoupit druhé dno, které schod srovná. Zavazadelník má velikost 548 l , po sklopení sedadel 1 512 l . Vzadu dostalo kombi čiré překrytí světlometů, prvek, který liftback má až od faceliftu v roce 2000.

V kombi se objevila také nová palubní deska, která zůstala v Octavii až do roku 2004. Je sice o něco méně praktická (chybí odkládací prostor mezi tunelem a konzolou), nicméně je o mnoho hezčí a vypadá moderněji a hlavně používá kvalitnější a na omak příjemnější plasty. Nejprve se dostala jen do nejvyšší výbavy, pak se objevila i v GLX; ani po faceliftu se ale nedostala do nejnižší výbavy Classic, zcela zmizela až s uvedením Octavie Tour. Současně s tím byla vyhloubena zadní strana předních sedadel, čímž se nepatrně zvětšil prostor vzadu. Polstrování sedadel bylo změkčeno, čímž se o něco zlepšilo cestovní pohodlí. Toto řešení opět dostaly jen vyšší výbavy.


Ve vyšších verzích se objevila nová palubka; šedý plast SLX ale nevypadal příliš vábně.Vybrání předních sedadel nepatrně zvětšilo prostor --- Staré budíky verze před faceliftem

Největší komfort

V témže roce se objevila nejvyšší výbava Laurin&Klement, která se odlišovala čirými světlomety vpředu, interiérem s koženými a dřevěnými doplňky a lepší výbavou. Daleko významnější novinkou ale byl turbomotor 1.8T 20V s výkonem 110 kW a vysokým točivým momentem 210 Nm v širokém rozsahu: od 1 750 do 4 700 ot. Motor vyniká pružností a díky vyššímu točivému momentu má podstatně delší kvalty než 1.8 20V – a ve výsledku i nižší spotřebu; v průměru o půl litru než nepřeplňovaný model. Motor si odbyl premiéru v kombi a rok později se dostal i do liftbacku. Na stovku se Octavia rozjela s tímto motorem za 8,5 s (kombi za 9 s), maximálka byla 215 km/h (po faceliftu 219 km/h ).

Obrazek


Kombi s obrovským zavazadlovým prostorem

 


Výbava Laurin&Klement se světlým interiérem

V roce 1999 přijíždí i čtyřkolky

V polovině roku 1999 doplnila nabídku škoda auto verzí také čtyřkolka, zatím jen jako kombi. Do vínku dostal vůz pohon všech čtyř kol pomocí spojky Haldex, která připojí pohon zadní nápravy jen v případě, že je to potřeba, tím byly zjištěny rozdílné otáčky kol obou náprav. Při běžné jízdě je poháněna pouze přední náprava a vůz se tedy chová jako s klasickým pohonem na nápravu. Rozdíl tu ale je, mimo vyšší hmotnost, verze 4x4 má oproti klasickým vlečeným ramenům vzadu nezávislé víceprvkové zavěšení kol, což zlepšuje držení vozu v zatáčkách. Zástavba spojky ale zvýšila dno zavazadlového prostoru, který se zmenšil o sto litrů. Nicméně velká plocha dna zůstala zachována.

Zvenčí provedení 4x4 poznáte nejen podle nápisu, ale rovněž podle vyšší světlé výšky; díky ní se sice zlepší prostupnost terénem, ale současně se zvýší náklony v zatáčkách. Čtyřkolka se také hodí více do rozbitých měst díky měkčímu pérování. Zpočátku byl vůz uveden pouze s motorem 1.9 TDI 66 kW, později se přidal benzín 2.0 85 kW, který koncem roku 1999 nahradil agregát 1.8 20V. Dvoulitr je sice konstrukčně starší, má dva ventily na válec a nižší maximální výkon, maximum točivého momentu 170 Nm je však položeno do nízkých otáček (2 400 ot.), takže motor se jeví jako pružnější a v praxi má i nižší spotřebu . Stovku má s tímto motorem Octavia za 11,1 s, maximálku 196 km/h a spotřebu lehce přes osm litrů. Mezi ojetinami není tento motor příliš k sehnání.

Druhým překvapením modelového roku 2000 (uveden v druhé polovině 1999) byl motor 1.4 l s výkonem pouhých 44 kW. Tento motor vycházel technicky z motoru 1.3 40/50 kW, který měla Felicia – díky převrtání na vyšší objem se zvedl točivý moment na 120 Nm v nízkých otáčkách (okolo 2 500). K tomu se přidalo krátké zpřevodování a hle, motor příjemně překvapil svou pružností ve městě i mimo něj; jen na dálnici se s ním jet nedalo. Maximálka jen 155 km/h , stovka za necelých 19 s, to jsou parametry přímo tragické. Stejně jako u 1.9 SDI, jenže ten má alespoň nižší spotřebu. Benzínová čtrnáctistovka se dvěma ventily na válec a rozhodem OHV má udávanou průměrnou spotřebu 7,4 l . Výhodou byla cena což bylo okolo 340 tisíc v základu.

Rokem 2000 přichází výraznější facelift

Významným rokem v životě Octavie byl facelift v polovině výrobního cyklu. Přední maska dostala světlomety s čirým překrytím, byla zaoblena, vůz byl nepatrně zkrácen, litback dostal briliantové překrytí zadních světlometů, nové jsou nárazníky bez plastového spodního krytu, zlepšena byla aerodynamika, upravena elektronika, zesílena konstrukce. Navenek se zdál facelift jako nepatrný; větší změny se totiž odehrály uvnitř. Díky de facto stejnému vzhledu před a pofaceliftovém modelu se bazarové ceny ojetin nijak zvlášť nesnížily. Není žádný rozdíl v ceně modelů před a po faceliftu, které jsou vyrobeny v témže roce. Novinkou faceliftu byl i nepatrné zvětšení prostoru vzadu a úprava výbav (Classic, Ambiente, Elegance).

Součástí faceliftu byla také drobná úprava motorů pod kapotou. V první polovině roku 2001 byly motory 1.4 44 kW a 1.6 55 kW nahrazeny koncernovým motorem 1.4 16V 55 kW, který se v té době nabízel už ve Fabii. Motor oproti šestnáctistovce nabízel nižší točivý moment, 126 Nm oproti 135 Nm, takže působí méně dynamicky a musí se více vytáčet. Moderní konstrukce (čtyři ventily na válec, rozvod OHC) však snižuje spotřebu – oproti 1.6 55 kW o litr ( 6,7 l ). Dynamika sice trošku utrpěla, stovka za 15,3 s ale stále docela ujde; maximálka zůstala stejná – 171 km/h oproti 172 km/h . Druhou motorovou novinkou bylo přepracování motoru 1.6 74 kW: zvýšil se točivý moment z 145 na 148 Nm a výkon z 74 na 75 kW, zlepšily se emise. Zrychlení na stovku se snížilo o 0,5 s na 11,8 s.


Po faceliftu Octavia prokoukla

Sportovní model RS

V následujícím roce 2001 měl premiéru sportovně laděný liftback s označením RS. Dostal motor 1.8T, ovšem naladěný na 132 kW. Díky vyššímu točivému momentu 235 Nm (1 900-5 000 ot.), který je lépe rozložen v otáčkách, točí motor až o 500 ot. více než základní provedení. Vyšší výkon umožnil také prodloužit kvalty, takže dvojku je možné vytočit do 120 km/h a trojku až do 175 km/h ; základní 1.8T má maxima o 10, resp. 15 km/h menší. Snad právě proto zvýšení výkonu o 22 kW příliš nezvýšilo akceleraci na stovku; oproti 8,4 s má RS stovku za jen za 7,9 s. Maximálka vzrostla z 219 na 235 km/h .

Spotřeba motoru zůstala na stejné úrovni což bylo asi osm litrů na 100 km. Kromě silnějšího motoru dostala Octavia také o něco menší světlou výšku, tužší tlumiče, lepší stabilizátory a také výztuhu v zavazadlovém prostoru za zadními sedadly pro zlepšení tuhosti karoserie. V základu jsou 16" litá kola, za příplatek je možné pořídit sedmnáctky. Opticky byl vůz vylepšen spojlery a malým křidélkem na pátých dveřích; nechybí ani loga VRS. Interiér dostal kožené sportovní sedačky, hliníkové pedály, kůží obšitý volant apod. V roce 2002 se přidala i Octavia RS kombi, nyní má RS ve výbavě i prvky jako ESP či xenony.


Octavia RS má švih

2001: nové motory pro 4x4

V roce 2001 nahradil u čtyřkolky motor 1.9 TDI 66 kW nový agregát s výkonem 74 kW a vstřikováním PD; ten je sice nepatrně hlučnější, ale nabízí vyšší výkon a rovněž točivý moment – dokonce vyšší než model s výkonem 81 kW (240 oproti 235 Nm). Na stovku zrychlí výkonnější nafťák za 13,4 s – je o 1,5 s rychlejší než TDI 66 kW. Novinkou také byla šestistupňová převodovka, která se v Octavii objevila poprvé.

Nabídka pohonu modelu 4x4 se rozšířila také o motor 1.8T 110 kW, který se jako jediný objevil také v liftbacku. V současné době se pohon 4x4 nabízí opět pouze v kombi a pouze s motory 1.9 TDI 74 kW a 1.8T 110 kW. S příchodem nových motorů dostala Octavia uzávěrku diferenciálu EDS a také sériově ESP. Za příplatek byla dostupná vyšší světlá výška vozu s krytem podvozku, aby vůz tolik netrpěl v terénu.

Poslední výraznou novinkou byl v roce 2003 motor 1.9 TDI 96 kW se vstřikováním PD, který dostal podobně jako slabší 74kW verze šestistupňovou převodovku. Motor má točivý moment 310 Nm, který zajišťuje výrazný zátah v nízkých otáčkách, který je doprovázen ale poměrně výrazným turboefektem a docela nepříjemným „kopancem“. Tento motor se prodával také v akční verzi Inferno, což byla jakási obdoba modelu RS. Těsně před uvedením nové generace na jaře roku 2004 se objevilo několik akčních verzí jako Drive nebo Driver, což ukazovalo na brzký konec.

2004 Octavia Tour

Přelomem v životě Octavie bylo jaro 2004, kdy se začala prodávat nová generace; na podzim se pak přidalo i nové kombi. Stará Octavia dostala jméno Tour a byly zrušeny systémy výbav Classic, Ambiente a Elegance, zůstala jen výbava jediná, základní a RS. Vyřazeny byly také motory 1.9 SDI a 1.9 TDI 96 kW, zůstaly jen 1.4 16V, 1.6 MPI, 2.0 MPI, 1.8T, 1.9 TDI ve variantách 66 a 81 kW. Základní výbava modelu Tour obsahuje ABS a přední airbagy, za vše ostatní připlácíte. Naopak model RS je vybaven velmi dobře a chybí mu snad jen tempomat a parkovací asistent – i s ním stojí liftback lehce přes 750 tisíc korun vč. climatronicu, ESP, xenonů apod., tedy tolik, kolik stojí nová generace RS.

Přestože se model Octavia nacházel na pomezí nižší střední a střední třídy, do výbavy přibyly i prvky dosud používané ve vozech vyšších tříd – např. dvouzónová klimatizace, přívod vzduchu k zadním sedadlům, aktivní opěrky hlavy integrované do předních sedadel nebo systém kontroly tlaku v pneumatikách (TPM). Samozřejmostí se stávají čtyři airbagy nebo ABS a brzdový asistent.

Obrazek

2004- 2009 Nová generace


Škoda Octavia byla veřejnosti představena na mezinárodním autosalonu v Paříži v září 2004. Hlavním lákadlem byl nejen nový design exteriéru a interiéru, ale i moderní technologie, vyšší míra komfortu a větší vnitřní prostor (zavazadlový prostor narostl oproti první generaci o 32 l).
Díky novým technologiím se zvýšila pasivní bezpečnost a zároveň se zlepšily i jízdní
a aerodynamické vlastnosti vozu. V interiéru je patrná promyšlená ergonomie, prvotřídní materiály a precizní zpracování.
Stejně jako karosářská verze liftback byla Octavia nabízena ve výbavových verzích Classic, Ambiente, Elegance, Laurin & Klement a RS, ke kterým navíc přibylo provedení 4x4 a Scout.

Obrazek

Octavia Scout
 

 


2009 Nová tvář


Škoda Octavia se už mnoho let těší mezi řidiči mimořádné oblibě. Všechny modelové úpravy byly proto prováděny s ohledem na moderní technologie a přání zákazníků. Nová Škoda Octavia nabízí nejen všechny výhody předchozí generace, jako jsou kvalita provedení, nadčasový design či objemný zavazadlový prostor, ale přináší i nové designové prvky, technické novinky a vyšší míru bezpečí. Dokáže uspokojit nejrůznější přání a pořeby. Je klasická i moderní. Dynamická příď s dominantní maskou a nově tvarovanými světlomety, elegantní linie karoserie i robustní zadní nárazník s odrazkami v integrovaném spoileru dodávají nové Octavii ještě sebevědomější výraz.

Přepracovaný nárazník opticky rozšiřuje přední část vozu a v horních partiích plynule navazuje na
nové provedení mřížky vstupního otvoru ke chladiči. Při pohledu zepředu rozhodně zaujmou přední světlomety s nápisem Octavia na ozdobné liště uvnitř.

Nová vnější zpětná zrcátka přinášejí nejen větší účinnou plochu, ale také funkci elektrického sklápění ke karoserii. Zadní sdružené svítilny jsou vybaveny novými kryty, které ovšem po rozsvícení zachovávají pro vozy Škoda typický tvar písmene C.

Paletu barev doplnila
dvojice zcela nových metalických odstínů. Modrá Aqua a Zelená Arctic skvěle odráží současné trendy ve světě barev. Nová Octavia rozvíjí všechny výborné vlastnosti svého předchůdce a dává prostor širokému využití vyspělých technologií.

Pokročilé bezpečnostní systémy, ale i nové prvky, materiály, kvalita zpracování i uspořádání prostorného interiéru spolu se skvělými jízdními vlastnostmi umocňují pocit pohodlí a bezpečnosti.

Nová Octavia nyní nabízí zcela
nová provedení tří a čtyřramenných volantů, za zmínku rozhodně stojí rovněž autorádia a navigace s mnoha funkcemi. Přístrojový panel s displejem Maxi DOT a bílým podsvícením poskytuje perfektně čitelná data přímo v zorném poli řidiče.

Nová Octavia Combi se může také pochlubit bohatou
nabídkou výkonnějších a úspornějších motorů i nabídkou moderních mechanických a automatických převodovek.

 

Obrazek 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

40 Ways to Drop Your Blood Influence

(ANardoonemsmes, 29. 7. 2018 11:22)

Torsion bras de quelqu'un est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre determination bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-le-moins-cher/